czwartek, 29 listopada 2012

Tivat Bay

No i na koniec <w powietrzu rozchodzi się dźwięk werbli> Czarnogóra! O tak, najcudowniejsza pocztówka, jaką mogłabym sobie wymarzyć dotarła do mnie właśnie z tego kraju jako wymiana z Anastasią. Oto Wyspa św. Marka w zatoce Kotorskiej, położona w pobliżu miasta Tivat, nazywana jest także Stradioti i wiąże się z nią pewna wyjątkowa legenda. Według niej, wyspa nosi imię świętego Gawryła – pod takim właśnie wezwaniem postawiono na wyspie kościół. Miejsce to greccy bogowie mieli podarować bohaterom wojennym, którzy przybywali tutaj aby leczyć rany i odbywać rekonwalescencję. Jednak piękno wyspy urzekło ich tak dalece, że przybyli tu wojownicy przysięgali sobie i Bogom, że nigdy więcej nikomu nie wyrządzą krzywdy, za wyjątkiem konieczności lub dla obrony. Swą obietnicę przypieczętowali, sadząc drzewko oliwne, które potem przerodziło się w cały gaj oliwny. Jakiś czas później złamawszy dane słowo, rozwścieczyli bogów. Jako karę zesłano na wyspę wielką burzę. Ta jednak nie zabiła wszystkich. Bogowie wybrali zatem inną karę, o wiele surowszą – zesłali na wyspę nieuleczalną chorobę. Tym razem nikt nie przeżył, a nad wyspą górowało już tylko potężne drzewko oliwne.
English: This is my special card first from Montenegro. I had the luck to swap with Anastasia and recived this wonderful postcard from Stradioti Island. The Island lies on the Tivac bay, an outside bay of Montenegro ans in the city of Tivac there is a secound (and last) airport of the country. I love this card Anastasia and I hope we will swap again someday.

3 komentarze:

 1. Waiting for good weather and nice nature adventures))) How can I edit my first post?)) Everything is in Polish)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta seria pocztówek jest przepiękna! Sporo droższa od innych kartek (ale też większy rozmiar), ale naprawdę warta swojej ceny. Tej wyspy akurat nie widziałam, chociaż spędziliśmy wakacje nad Boką Kotorską. Za mało czasu na te wszystkie cuda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mogłabym ciągle dostawać pocztówki z tego wyjątkowego zakątka świata. Mam nadzieję, że wkrótce tam pojedziemy :)

   Usuń