środa, 27 marca 2013

Sceneries from Oman

Uwielbiam swoją pocztę, kiedy wszyscy inni dostaną już pocztówki, ja wciąż będę czekała na „dostawę”. Tak tak... kończy się tym, że albo stracę nadzieję, albo w akcie desperacji proszę panią w okienku, by łaskawie poszperała i jakimś cudem stos kartek i listów trafia w moje ręce. Tym razem chodziło o paczkę, na którą (priorytet) czekałam już stanowczo za długo. Tymczasem prócz paczki w moje łapki trafiło kilka niesamowitych pocztówek, w tym ta od Beaty z jej niesamowitych wakacji w Sułtanacie Omanu. Nigdy nie przypuszczałabym, że spotka mnie takie szczęście, a jednak kartka niemal nie do dostania jest w moim posiadaniu!
Oman nie jest państwem, o którym usłyszycie w popołudniowych wiadomościach, a to dzięki rozsądnej polityce zagranicznej obecnego władcy. Kiedy w 1970 roku Kadus ibn Said Al Said odsunął od rządów swojego ojca i przejął stanowisko sułtana wiele w kraju uległo zmianie. Przeprowadzony przez niego program reform otworzył Oman na świat oraz dopomógł w utrzymaniu, mających długie tradycje, politycznych i militarnych związków z Wielką Brytanią. Umiarkowana, niezależna polityka zagraniczna umożliwiła zachowanie dobrych stosunków z krajami Bliskiego Wschodu. Jeszcze w 1967 r., kiedy rozpoczęto tu eksploatację ropy naftowej, dawny sułtanat Maskatu i Omanu był jednym z najbardziej zacofanych państw arabskich. Dziś w przemianowanym na Oman państwie oświata jest bezpłatna, choć nie obowiązkowa. Działa 741 szkół, gdy za czasów poprzedniego sułtana były zaledwie trzy. To wielkie zmiany, ku lepszemu. Oman nie traci jednak z widoku swej muzułmańskiej kultury, co mi osobiście odpowiada w nim najbardziej, biorąc z tej zachodniej jedynie to co najlepsze.
English: Yesterday I`ve recived an amazing postcard from my good friend from polish PC forum – Beata. She went for a little vacations to Sultanate of Oman and I was a lucky one who recived a postcard from her. Oman is an Arab state in southwest Asia on the southeast coast of the Arabian Peninsula. It has a strategically important position at the mouth of the Persian Gulf. Oman is an absolute monarchy in which the Sultan of Oman exercises ultimate authority, but its parliament has some legislative and oversight powers. In November 2010, the United Nations Development Programme (UNDP) listed Oman, from among 135 countries worldwide, as the nation most-improved during the preceding 40 years. According to international indices, Oman is one of the most developed and stable countries in the Arab world thanks to his Sultan Kadus ibn Said Al Said and it`s sensible foreign policy and edutacion reforms.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz