piątek, 22 marca 2013

UNESCO - Alto Douro Wine Region

Tak się jakoś złożyło, że siedząc dziś z dzieckiem Agi zaczytywałam się w przewodniku po Portugalii. Prawie 10 godzin siedzenia przyczyniło się do gruntownego poszerzenia wiedzy na temat tego niezwykle ciekawego kraju, a po powrocie do domu do odszukania nie zamieszczonych jeszcze na blogu pocztówek z Portugalią w roli głównej.
Zacznijmy więc od malowniczej doliny rzeki Douro, której głęboki kanion oddziela ziemie portugalskie od hiszpańskich. Warto tu wspomnieć o Parque Natural Do Douro Internacional – dzikość tego obszaru i jego oddalenie od dużych skupisk ludności spowodowały, że przeżyły tu gatunki niespotykane nigdzie indziej na całym Półwyspie Iberyjskim, znajduje się tu ostoja wielkich dzikich ptaków, zamieszkana przez kilka gatunków orłów, sokoły wędrowne oraz sępy płowe i ścierwniki białe. W okolicach kanionu Douro rośnie wiele drzew migdałowych, które w lutym pokrywają się białym kwieciem, co podziwiać możecie na pocztówce. Wiąże się z nimi pewna legenda, otóż przed wiekami lokalny mauretański władca ożenił się z pochodzącą ze wschodniej Europy księżniczką. Choć szczęśliwa niewiasta tęskniła za białym śniegiem, nie mogąc spełnić marzenia ukochanej, mężczyzna wymyślił zastępstwo. Z Algarve przywiózł drzewa migdałowe i obsadził nimi całą okolicę, których kwiaty z daleka przypominały biały śnieg.
Skoro znacie już legendę czas na UNESCO! A jest nim Region Winnic Douro, w którym wina produkuje się od ponad dwóch tysięcy lat – czas chyba spróbować.
English: Wine has been produced by traditional landholders in the Alto Douro region for some 2,000 years. Since the 18th century, its main product, port wine, has been world famous for its quality. This long tradition of viticulture has produced a cultural landscape of outstanding beauty that reflects its technological, social and economic evolution. Yes thats true but Douro Valley is much more than only Wine region you will finde there Parque Natural Do Douro Internacional as well with animals (birds mostly) that you wont see anywhere else on the peninsula. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz