poniedziałek, 27 maja 2013

The Wonderful Adventures

Rozpisałam się dziś za wsze czasy, ale żeby nie było tak, że pokazuję tylko jakieś odkrycia archeologiczne, oto mój najświeższy nabytek ze Szwecji. Ta fantastyczna pocztówka od Annette zabrała mnie wprost do okresu mojego dzieciństwa, a to dlatego że ostatni raz historię, z której pochodzi ta ilustracja słyszałam właśnie wtedy. „Cudowna podróż” autorstwa Selmy Lagerlof to powieść dziecięcy, na której wychowały się miliony Szwedów, ale w Polsce wciąż jest mało znana. Typowa powieść drogi, łączy w sobie dosłownie wszystkie elementy, jakie powinna zawierać dobra dziecięca literatura, a opowiadanie rośnie razem z dzieckiem. Jest więc tu przyjaźń, miłość i przygoda, są zwierzęta, magia i patriotyzm, jest to w końcu historia stanowiąca dowód na to jak bardzo można się zmienić i co naprawdę w życiu jest cenne, a wszystko opowiedziane w sposób tak bliski i przystępny dziecku. Pisząc teraz, zastanawiam się gdzie jest mój stary egzemplarz książki i wiem, czego dziś będę szukała wśród tysięcy książek na półkach w domu rodziców.
English: I already wrote a lot, but today I wanted to show you something new – that I`ve just get from my mailbox. This card is my travel to chilldhood that i can take thanks to Annette. This postcard of Nils Holgersson is an illustration from well known Swedish children novel by Selma Lagerlof „The Wonderful Adventures of Nils”. I`ve read it by myself while I was a child and now I hope to find it for my sons to read it. If you don`t know it but you have kids – find it! This is the children literature in its best edition.

4 komentarze:

 1. Rzeczywiście, piękna pocztówka! Nigdy nie słyszałam o "Cudownej podróży" a szkoda, bo to na pewno świetna opowieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie jest za późno, żeby ją poznać, a jeśli uda mi się odszukać książkę chętnie ją pożyczę.

   Usuń
 2. Piękna pocztówka i piękna opowieść. Uwielbiam czytać od dziecka, ale również "Cudowna podróż" nie wpadła w ręce ani mnie, ani mojemu synowi. Pozdrawiam serdecznie, masz styl pisania taki, jaki lubię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ mi się miło teraz zrobiło. Ja znalazłam swoje egzemplarze wydała je w 1990 roku w Warszawie - Nasza Księgarnia. Książki mają dwa tomy i są w formacie A3 i są naprawdę grube. Dziś zabieram się za czytanie synkowi na dobranoc.

   Usuń