sobota, 6 lipca 2013

O loupežníku Rumcajsovi

Ileż to wspaniałych wspomnień łączy się z tą uroczą pocztówką, którą przysłała mi Natalia. Wszakże Rumcajsa i jego rodzinę - Cypisna oraz Mankę (u nas Hankę) znam od dzieciństwa i z nostalgią wspominam przewrotne przygody tego bohatera podobnego do naszego Janosika. Stworzona w Czechosłowacji animowana seria liczyła sobie 39 odcinków, a powstała na podstawie książek Václava Čtvrtka, bajkom na dobranoc wielu pokoleń Czechów. Historia do dziś popularna jest u naszych sąsiadów i tak dzieci Natalii cenią sobie książki i filmy z tym bohaterem, tak jak moje Ciekawskiego Georga czy Myszkę Miki. Do zdobytej w antykwariacie pocztówki Nati dołączyła pasujący znaczek <3
English: Natalia found for me this postcard in antiquarian bookshop. Rumcajs is a hero from traditional Czech bedtime story novels wrote by Václav Čtvrtka. Later in Czechoslovakia there was an animated serie with 39 episodes and we know this hero from it. In Czech it is still very popular character.

6 komentarzy:

 1. Kartka boska,ale znaczek jest cudowny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie najbardziej podoba się fakt, że są do siebie dopasowane :)

   Usuń
 2. Rumcajs to mój ideał mężczyzny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pewnie ra broda, pistolet na szyszki i poszarpany strój. A może fakt, że jest szawcem ? :)

   Usuń
 3. Fenomenalny okaz, zazdroszczę kartki i znaczka.
  W mojej bajkowej kolekcji pocztówek, niestety takiej nie mam.
  Tym bardziej gratuluje takiego egzemplarzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzy mi się zebranie kompletu kartek z całego świata, z najpopularniejszymi bajkami dla dzieci, to zatem dobry początek kolekcji.

   Usuń