poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Hold a moment #1

Jadąc na wakacje do teściowej zastanawiałam się jak bez aparatu zatrzymać ten jeden wyjątkowy moment i tak zrodził się pomysł, że z każdego miejsca jakie odwiedzimy napiszę pocztówkę do pozostającego w domu Pawła i do naszych synów, by za kilka lat wraz z nami mogli wspominać te wakacje. Wszystko miało wyglądać inaczej i tak zamiast Bałkanów, trzy pierwsze tygodnie pozostawaliśmy w Krakowie, wyskakując jedynie na krótkie wycieczki. Stąd zatem  przyszła pierwsza moja pocztówka.  
Bazylika Mariacka, zawsze wydawała mi się niesamowita, choć dziś zniechęca mnie do niej tłum turystów. Niemniej jej wnętrze robi na dzieciach niesamowite wrażenie i nic w tym dziwnego, skoro posiada największy ołtarz gotycki w Europie. Pierwszy kościół powstały w tym miejscu datuje się na 1226 roku, ale obecny gotycki kształt budowli pochodzi z XIV wieku. Na przestrzeni lat przybywało tu dekoracji: witraży, fantazyjnych sklepień, rzeźb, polichromii, ołtarzy. Większość to dzieła wielkich artystów, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera czy włoskiego architekta Franciszka Placidiego.
English: This year we spent mostly in Poland. Paul forgott to take a camera and we`ve decided that we will send a card from every pleace we have visited. So... this is Cracow (my fiance pleace of birth). On the card you can see interior of Mariacka Basilica one of the most famous pleaces in the city with the largest gothic alter in Europe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz