wtorek, 27 sierpnia 2013

UNESCO - Bardejov Town Conservation Reserve

Moje imieniny 27 lipca okazały się dniem zupełnie wyjątkowym, w ramach rekompensaty za brak wyjazdu na Bałkany Paweł zabrał mnie na Słowację do położonego niedaleko od granicy miasteczka Bardejov. Położone z dala od głównych tras, ale wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - Bardejov przypomina nieco bajkową krainę. O mieście mówi się, że jest najbardziej gotyckim miastem na Słowacji. Jego centrum stanowi historyczny kompleks zabytkowych kamieniczek mieszczańskich, które wraz z ratuszem z początku XVI wieku, oraz rzymskokatolicką bazyliką pw. Św. Egidiusza, stanowią rynek. Bazylika posiada trzy nawy, a wyjątkową jej ozdobę stanowi zespół 11 późnogotyckich ołtarzy z XV i XVI wieku, z rzeźbami uważanymi za najcenniejsze w Europie. 
Najważniejsze jest chyba to, że pocztówkę dostałam od Pawła, który wypisał ją po kryjomu w lodziarni. Teraz wiem już gdzie zaginął.
English: I`ve visited Bardejov with Paul as a "gift" in Julay. Little city away from main roads is just magical with nice people and amazing gothic center. Small but exceptionally complete and well-preserved example of a fortified medieval town, which typifies the urbanisation in this region. Among other remarkable features, it also contains a small Jewish quarter around a fine 18th-century synagogue. We walk it all from one side to another, drink ice- coffee and went back to Cracow.

1 komentarz:

  1. Gotyk, Slowacja, Historia... to juz samo w sobie brzmi ciekawie:)

    OdpowiedzUsuń