poniedziałek, 20 sierpnia 2012

UNESCO - Ancient City of Ping Yao

Dwóch różnych nadawców, dwie różne okazje, jeden kraj i miejsce tak wspaniałe, że mimo wątpliwości etnicznych chciałabym choć raz ujrzeć je na własne oczy. Mowa o Starożytnym Mieście Ping Yao – otoczonym murami odpowiedniku naszych starówek w środkowej części prowincji Shanxi. Uważa się, że jest to najlepiej zachowane starożytne miasto powiatowe w Chinach i nic w tym dziwnego, bo za 6 kilometrowymi murami o wysokości 12 m, znajduje się około 400 budynków o wzorcowym dla narodowości Han charakterze, powstałych w okresie dynastii Ming i Qing czyli od około XIV w. Ów cud dawnej kultury na liście UNESCO znajduje się od 1997 roku. Pierwszą z pocztówek przesłał mi w ramach I offer tag użytkownik sharck. Nie rozpisując się niestety zbytnio. Po prawdzie na kartce prócz adresu jest tylko nazwa tagu i jego nick oraz prośba o u2u. Zawód jakich mało – bo na odwrocie opis jest zdaje się po hiszpańsku, a mi daleko do znajomości tego pięknego języka. Poniżej znaczki.


Druga dotarła do mnie nieco później i jest to prywatny swap z Shan (stacci), która pięknie nawiązała do widocznego na pocztówce zwieńczenia dachu i kunsztownych zdobień. Do I like roofs ? Maybe, however, I have choose those cards not because of roofs on them, but colors and composition.

Poniżej znaczki  XD (prawie jak u nas malina).


English (from Unesco site): Ping Yao is an exceptionally well-preserved example of a traditional Han Chinese city, founded in the 14th century. Its urban fabric shows the evolution of architectural styles and town planning in Imperial China over five centuries. Of special interest are the imposing buildings associated with banking, for which Ping Yao was the major centre for the whole of China in the 19th and early 20th centuries. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz