poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Metamorfozy

Czas wrócić do przedstawiania Wam moich kolejnych pocztówek z RR tym razem to grupa #26 od Sebastiana (Maxus). Pocztówka jak to się ładnie mówi „inna niż wszystkie”, jest to bowiem ilustracja z książki „Metamorfozy boga Wisznu” Balaramy (miniatura indyjska z pierwszej połowy XVIII w.). Czemu Sebastian wybrał ją jako ulubioną? Ponieważ uwielbia Daleki Wschód, a w końcu ta kartka całkiem nieźle go reprezentuje. A co mogę powiedzieć ja? To może garść informacji o religii?
Hinduizm ukształtował się ok. IV tysiąclecia p.n.e. Początkowo uznawano go za religię monoteistyczną, oddającą część jednemu Bogu, choć przyjmował on różne postacie. Z czasem hinduizm podzielił się na odłamy, oddające cześć dwóm bogom: Wisznu i Śiwa. Uważa się jednak, iż politeizm hinduizmu jest pozorny, a w istocie wyznawcy Wisznu i Śiwy uznają swoich bogów jako przejaw Boga Najwyższego. Zdarzają się też propozycje uznania hinduizm, za religię heroistyczną, (co oznacza stan pośredni między politeizmem, a monoteizmem oraz kult wielu istot boskich, z których jedna jest najwyższym bogiem, pozostałe zaś są pomniejszymi istotami nadprzyrodzonymi).
Hinduistyczny panteon bogów przeszedł wiele metamorfoz i właśnie z tej przyczyny jest tak bogaty, zaś najważniejsze bóstwa zgodnie z tym, co naskrobałam powyżej, to tak zwana triada (trimurti) trzej bogowie: Brahma, Wisznu i Śiwa.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz