wtorek, 4 grudnia 2012

UNESCO - Natural and Culturo-Historical Region of Kotor

Kotor, perła Czarnogóry, jedynego państwa rejonu, którego nigdy nie podbili Turcy. Trudno zapomnieć widok granatowego morza, które wdziera się w głąb lądu. Brzegi zatoki toną w bujnej roślinności śródziemnomorskiej, a panujący tu klimat sprzyja rozwojowi drzew cytrusowych, palm, granatów i magnolii. Pamiętam gdy jako dziecku babcia czytała mi piękne baśnie o owocach granatu, pamiętam że te baśnie pochodziły właśnie z Czarnogóry. Sam Kotor jest pięknym miastem portowym z przekraczającą 2k lat historią. Położony u stóp masywu Locern, chroniony potężnymi murami obronnymi okalającymi całe miasto, Kotor mógł czuć się bezpieczny. Pną się one wysoko do góry, gdzie łączą się z twierdzą św. Jana na Samotnym Wzgórzu. W sumie mają 4,5 km długości, 20 m wysokość i 16 m szerokości – imponujące prawda? W 1979 Kotor wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, to tutaj znajdowała się sławna szkoła morska, w której nakreślono pierwszą mapę Adriatyku.
I jak tu nie marzyć o w te strony?
English: In the Middle Ages, this natural harbour on the Adriatic coast in Montenegro was an important artistic and commercial centre with its own famous schools of masonry and iconography. It is only country in the region that was not conquest by Turkish atamans, and if you once saw this pleace you will always want to come back. I don`t know Montenegro but while reading about it I fall in love with this pleace and dreaming to see it.

1 komentarz:

  1. Położenie fenomenalne, okolice przepiękne, widoki niezapomniane. Ale jedno co mi się w oczy rzuciło w Kotorze to panujący dookoła bałagan i walające się śmieci. Tak jakby czasami zapominano że to obiekt UNESCO.

    OdpowiedzUsuń