środa, 9 stycznia 2013

Wooden Church

Kiedyś kościoły były moją pasją, nie ze względów religijnych, ale z uwagi na wartości sztuki sakralnej. To w niej rozwijały się z początku nowe style, a część poświęcona była wyłącznie upiększaniu kościołów i „promowaniu” wiary. Jednak w kościołach drewnianych pociąga mnie coś więcej. Patrząc na nie mam wrażenie, że czas się zatrzymał. Tak było w te wakacje, gdy zwiedzałam część drewnianych kościółków Małopolski.
Kościół Św. Barbary, który widzicie na pocztówce od Basi (jabajbaj) to najważniejszy zabytek Mikuszowic Krakowskich – jednej z dzielnic Bielska-Białej. Został wzniesiony w 1690r. przez mistrza ciesielskiego Piotra Piotrowskiego na miejscu wcześniejszej świątyni. Wzniesiona z drewna modrzewiowego i poświęcona w 1692 roku budowla, jest przykładem tradycyjnego wiejskiego śląsko-małopolskiego budownictwa z końca XVII w. W 1851 roku cieśla Walenty Fijak dobudował drewnianą wieżę, która została podwyższona w 1870 roku poprzez dodanie kopuły z hełmem i galeryjką zakończoną iglicą. Jest tym bardziej wyjątkowy z uwagi na otaczający go stary, średniowieczny cmentarz.
English: Postcard sent by Basia, show wooden church from XVII century. It is located in Mikuszowice Krakowskie one of Bielsko-Biała districts. When I am looking at it I have a feeling that time stopes there. All looks so calmfull and quiet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz