sobota, 16 marca 2013

Lovely Łódź

Przed wami trzy niesamowite pocztówki z Łódzkiej serii wydawnictwa ITAKA, które stały się częścią mojej kolekcji dzięki niezastąpionemu kover. Nie ma co ukrywać, że uwielbiam te pocztówki, ale dzięki koledze i jego niesamowitym wiadomościom stały się one czymś znacznie więcej. Dzięki nim poznaje bowiem Łódź na nowo. Zacznijmy od Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki, jak pisze kover – jest to żółty kościół zbudowany na początku XX wieku przy ulicy Piotrowskiej. Jej surowe i puste wnętrze nie zawsze było takie, w 1941 roku okradli ją jednak Niemcy.
No i drugie ujęcie Bazyliki. Wydaje się taka pusta i smętna, a jednocześnie z jej wnętrza bije dostojeństwo, które tak bardzo mi się podoba.
Ostatnia pocztówka to ul. Piotrowska w centrum Łodzi z pięknymi secesyjnymi fasadami. Ten ogromny kapitał architektoniczny miasto zawdzięcza okresowi tuz po Kongresie Wiedeńskim, kiedy to Łódź włączono do tzw. Kongresówki jako miasto pod opieką Rosji zachowujące jednakoż sporą dozę suwerenności. Uchwalone prawa sprzyjały osiedlaniu się zagranicznych inwestorów i wkrótce miasto rozkwitło dzięki zachodniemu kapitałowi.
English: You can see three beautiful cards from city of Łódź that were sent by kover. Greate messages on the back are telling me more than the best of turistic guides. From the top you can see two shots of cathedra from inside and the third one is Piotrowska street in city center with its secesion fasades. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz