niedziela, 31 marca 2013

UNESCO - Rapa Nui National Park

Cudowny dzień. Za oknem znów Pani Zima, moi genialni rodzice żartują sobie na temat wysadzenia nas w kosmos przez Koreę. Starszy syn wnerwia się, bo jego nie bawi, że może zginąć przed osiemnastką – mnie zresztą też nie i takie żarty w Święta są delikatnie mówiąc niesmaczne. Zaczynam żałować decyzji pozostania w domu zamiast wyjazdu do Krakowa. Szukam w głowie jakichś pozytywów, ale nie dostałam nawet życzeń na Święta więc obecnie mam wrażenie, że nie ma żadnych. Jedyna pocztówka jaką w piątek wyjęłam ze skrzynki to Rapa Nui (Isla de Pascua, Wysla Wielkanocna) od Danieli. Poniekąd wpisuje się ona w klimat tych Świąt przynajmniej z nazwy i kiedy o tym myślę kąciki ust lekko mi się podnoszą. Na odwrocie nie ma życzeń, są za to cudowne znaczki i ciekawa wiadomość.
Rapa Nui jak nazywają ją Polinezyjczycy, to wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wzniesienia Wschodniopacyficznego należąca do Chile. Jedyna znajdująca się tu osada to Hanga Roa. Odległość od najbliższej zamieszkanej wyspy - Pitcairn to 2078 km, a do brzegów Chile trzeba przebyć 3600 km - jest to zatem najbardziej oddaloną od wysp i lądów zamieszkana wyspą na świecie. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai. Patrząc powierzchownie moai to olbrzymie humanoidalne figury wykute ze skały wulkanicznej, kryje się za tym jednak o wiele więcej. Gdy na wyspie umierał człowiek przepełniony maną (charyzmatyczny człowiek tej społeczności o wielkiej mocy magicznej), odprawiano specjalny rytuał by pozyskać kości zmarłego, w których wedle wierzeń odkładała się mana i chowano je w rytualny sposób w platformach świątynnych ahu, na których stawiano posągi. One zaś chroniły wyspę i mieszkańców przed złymi mocami zapewniając im jednocześnie szczęście i dobrobyt.
Przedstawiona na pocztówce Anakena jest to jedyna piaszczysta plaża na Wyspie Wielkanocnej. Znajduje się ona pośrodku północnego wybrzeża wyspy nad zatoką o tej samej nazwie i wchodzi w skład Parku Narodowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według miejscowych legend to właśnie na plaży Anakena wylądował pierwszy władca wyspy Hotu Matu'a wraz ze swoim ludem.
English: My Easter time is not one of the best this year. I didn`t recived any wishes other than by sms – and belive me I heate them! My parents are arguing and I am unhappy we didn`t choose to visit my mother in law this year again. But on Friday I recived a very interesting card from Easter Island and I wanted to show it to you. It was sent by Daniela with greate stamps and interesting message and it shows Anakena part of Rapa Nui National Park. This island bears witness to a unique cultural phenomenon. A society of Polynesian origin that settled there c. A.D. 300 established a powerful, imaginative and original tradition of monumental sculpture and architecture, free from any external influence. From the 10th to the 16th century this society built shrines and erected enormous stone figures known as moai , which created an unrivalled cultural landscape that continues to fascinate people throughout the world. Thats why it is specified on the UNESCO list. History of the figures is very interesting – they are part of funeral ritual and in Polynesian belives have a greate mana power.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz