środa, 22 maja 2013

Birds of Ireland

Dziś będzie dzień typowo Irlandzki, a to wszystko za sprawą Moniki, która zmobilizowała mnie do wyszukania moich pocztówek z tegoż kraju i dodania ich w ekspresowym tempie. Pogrupowałam więc kartki i oto pierwsza partia z ptaszyskami w rolach głównych.
Maskonury kojarzą się wielu oczywiście z Nową Zelandią i nie jest to wcale skojarzenie błędne, ale swe kolonie mają też na Klifach Moheru, gdzie wykonano te przepiękne zdjęcia. Wszystkie kartki przysłała mi właśnie Monika, choć dzieli je szmat czasu. Łączy za to jedno – Irlandzka pogoda, która bywa częstym powodem do marudzenia. Wróćmy jednak do opierzonych...
Upierzeniem przywodzą na myśl nie kogo innego, a właśnie – pingwiny, które przypominają również z uwagi na swój tryb życia. Oba gatunki obserwujemy na wybrzeżu. Drogi tych ptaków nigdy jednak się nie skrzyżowały. Podczas gdy maskonury występują na Półkuli Północnej, pingwiny zamieszkują dalekie na południe. Różnice? Ich wysoki i masywny dziób pozwala je łatwo odróżnić od wszystkich innych ptaków morskich. Maskonury zachowały zdolność do lotu mimo posiadania świetnych umiejętności pływackich. Ptaki te odżywiają się rybami. Na połowy wyruszają daleko od lądu, nawet do kilku kilometrów od wybrzeża, gdzie na głębokich wodach nurkują na kilkanaście do kilkudziesięciu metrów w poszukiwaniu swojej zdobyczy.
Drugiego ptaszyska, nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać. Oczywiście rodzi się wątpliwość, puszczyk to, puchacz, czy może sowa? Żaden ze mnie ornitolog, ale mam atlas... który podpowiada mi, że to Pójdźka – sowa właściwa (a właściwie puszczykowaty), mała, o krępej sylwetce, żółtych oczach i białych „brwiach”. Bardzo podobny do niej gatunek to sóweczka, ale ta różni się nieco ubarwieniem.
English: Today we will celebrate Ireland postcards. All thanks to Monika who mobilise me to add all Ireland cards i have recived. So this is first part of them, all sent by her in a long period of time. The first and last one are Puffins – one of the most popular seabirds to found along the coast of Ireland. One of the largest colonies can be found at the magnificiant Cliffs of Moher in County Clare.
The secound cards shows well known bird to many known as owl. This one is Athene noctua small but cute one. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz