poniedziałek, 3 czerwca 2013

Żółte jest piękne

Jako, że dziś obracam się jeszcze w nieco bajkowym klimacie, czas powrócić do wróżek. Te konkretne dostałam od Kasi (katki), jako favorite tagi, a może wymiany? Nie pamiętam, bo niestety długo zwlekałam z dodaniem ich tutaj. Powód był jeden, bardzo zależało mi na odnalezieniu przypisanych do nich wierszy, ale niestety moje poszukiwania okazały się bezowocne. Z pewnością znajdują się one gdzieś w ostępach internetu, ale to za wiele dla mojego zmęczonego umysłu. Tymczasem musi wystarczyć wam garść informacji. Pierwsza wróżka „Hotned poppy” to roślina dla mnie zagadkowa. Wiem, że jest to odmiana maku i pochodzi z północnej Afryki, ale występuje również w strefie Śródziemnomorskiej – nie znam natomiast polskiej nazwy tego kwiatu, ale google podpowiada mi, że jest to siwiec (jeśli wam cokolwiek to mówi). Opiewający go wiersz pochodzi z książeczki „Flower Fairies of the Wayside” z 1948 roku.
Drugi (również żółty kwiatek) to już żadna tajemnica. Knieć błotna, zwana także kaczeńcem, to bylina dobrze nam wszystkim znana. Takie cudo przez te podtopienia wyrosło właśnie gąszczem pod ścianami mojego domu – o tak mamy istne bagno, a bagienko kaczeńce lubią najbardziej. Jest pocieszenie, bo ten królewski kwiat będzie mi kwitł do końca czerwca, zdobiąc okolicę. Jest też całkowicie mrozoodporny i mimo że nie planowałam stawu przy fundamencie, to fakt iż jest to roślina wodna wiele mówi. Wiersz opisujący kaczeńca zainteresowani znajdą w zbiorze „A Flower Fairy Alphabet” z 1934 roku.
English: It`s time for fairies! Both of them were sent by Kate (katka), long time ago. I could not finde poems about them so only couple informations.
The Horned Poppy Fairy poem is in the „Flower Fairies of the Wayside” 1948. More popular is the name Sea Poppy. Flower is a native of maritime Europe, North Africa, and eastern Asia. It is also naturalized in parts of North America. Although each flower only lasts a day, the succession of bloom lasts for several weeks – magical...
The secound one is Kingcup Fairy from „A Flower Fairy Alphabet” 1934. It is a perennial herbaceous plant native to marshes, fens, ditches and wet woodland in temperate regions of the Northern Hemisphere. This year I they are growing just outside my window, as we have reall marsh just under my house walls.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz