czwartek, 13 września 2012

Mariackie prezbiterium – UNESCO

Przeglądu wczorajszych pocztówek ciąg dalszy. Po raz pierwszy w tym miesiącu siedzę w domu. Oboje z Pawłem rozchorowaliśmy się na amen, dobrze że przynajmniej dzieciaki są zdrowe. Rodzice zabrali Dannego do przedszkola, a Eryka zawieźli do szkoły, a ja? No cóż ja planuję za moment wrócić do łóżka i spróbować się zdrzemnąć, nim jednak to nastąpi pocztówka.
Przede mną Jaśkowy tag od Justyny (justys) opatrzony wspaniałą wiadomością i datą nadania, kartka szła jakoś długo, bo wypisano ją 01 września, a stempel ma z 04/09. To zapewne geniusz mojej poczty...
Na pięknym zdjęciu Janka wnętrze kościoła Mariackiego, tak tego w Krakowie, sławnego ze swego hejnału, ale to nie jedyny wyznacznik tego znajdującego się na rynku kościoła.
Jednoprzestrzenne prezbiterium nakryte jest sklepieniem gwiaździstym imitującym rozgwieżdżone niebo, jego wnętrze zdobi polichromia zaprojektowana przez samego Jana Matejkę i zrealizowana w latach 1889-1890. W kluczach sklepiennych zaprojektowanych przez Matejkę widnieją: monogram NMP, herb Odrowąż biskupa Iwona – fundatora pierwszej świątyni Mariackiej, orzeł piastowski i herb miasta Krakowa. Ściany pokryte są szczelnie malowidłami z motywami ornamentalnymi i heraldycznymi, teksty modlitw maryjnych oraz namalowane na błękitnym tle postacie aniołów grających na instrumentach lub trzymających banderole z tekstem Litanii Loretańskiej. Na konsolach ustawiono posągi proroków: Jeremiasza, Daniela, Dawida, Ezechiela, Jonasza i Izajasza. Wykonane w 1891 roku przez krakowskiego rzeźbiarza Zygmunta Langmana. Na odwrocie wciąż oddalające się plany Justyny dotyczące wizyty w Krakowie. Za rok, będę jechać do Rzeszowa, pozwiedzać resztę UNESCO w okolicy i zobaczyć kilka muzeów, więc jeśli do tej pory nie odwiedzisz dawnej stolicy polski, chętnie cię wyciągnę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz