wtorek, 11 września 2012

UNESCO – Venice and its Lagoon

Obiecałam no i jest. Wenecja po raz drugi tym razem wysłana i opisana przez rodowitego Wenecjanina Edoardo (edo). Pocztówkę dostałam jako offering tag, ale po-prawdzie jest to kartka z długiej listy moich ulubionych. Na romantycznej fotografii (jak przystało na Wenecję) Ponte di Rialto – czyli po prostu Most Rialto – najstarszy i przez długi czas, jedyny most nad kanałem Grande. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza on projektowi Antonio da Ponte zrealizowanemu w latach 1588-1591 i uwzględniającemu znajdujące się pod arkadami liczne stragany kupieckie. Skoro już opowiedziałam wam o pocztówce, nadszedł czas na samo miasto.
Wenecja leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką od strony zachodniej. Przed wiekami miasto podzielono na 6 sestieri (dzielnic): San Marco, Castello, Santa Croce, San Polo, Cannare-gio, Dorsoduro, Każda z nich ma własną numerację domów, poprzedzoną numerem dzielnicy, a w całej Wenecji nie znajdziecie jezdni, bo ruch odbywa się tu droga wodną. Z lotu ptaka miasto zdaje się mieć kształt ryby podzielonej na dwoje ogromną, odwróconą literą S - Kanałem Grande. Najstarszą część stanowi strefa wokół wspomnianego już mostu Rialt. Tu na wysokim brzegu (rivo alto rialto) powstało pierwsze skupisko miejskie - Citta di Rialto, które wkrótce przyjęło nazwę Venezia. Wenecjanie przeprowadzili najpierw wielkie roboty ziemne, przystosowując istniejący teren do potrzeb przyszłego miasta. Wykopano sieć kanałów, a ziemia z nich została zużyta do podwyższenia i wzmocnienia terenu. W ten sposób zbudowano Kanał Grande i liczne mniejsze kanały, a powstałe w wyniku tego wysepki umocniono wbiciem wielkiej ilości grubych pali dębowych i jodłowych z lasów Dalmacji. To na nich ustawiano później fundamenty domów i pałaców. 


 

English:

Widoczny na odwrocie znaczek jest chyba najprostszym jaki dotąd widziałam, nie ulega jednak wątpliwości, że jest Włoski i w dodatku ostemplowany, co o dziwo zdarza mi się coraz rzadziej.

English: The stamp on the back is probably simpler than any I saw till today, but it`s no toubt it is Italian and even stamped XD


1 komentarz: