czwartek, 5 września 2013

UNESCO - San Marino Historic Centre and Mount Titano

Małe zaiste jest piękne, a San Marino to państwo jedynie potwierdzające tą dewizę. To śródlądowe państwo położone w południowej Europie, stanowi enklawę na terytorium Włoch. Jego powierzchnia 61, 2 km2 lokuje je jako trzecie najmniejsze państewko w Europie. Ta najstarsza na świecie republika, położone na górzystym terenie, wchodzącym w skład pasma Apeninów, zachwyca wspaniałymi widokami, ale nie spieszcie się, bo nie będzie co zwiedzać. Historia państwa sięga daleko wstecz, bo San Marino oparte jest na siedlisku z IV wieku. Wtedy to, chrześcijański murarz, Marinus (wł. Marino) zmuszony przez rzymskiego cesarza Dioklecjana do pracy w adriatyckim porcie Rimini, uciekł w okolice położonej 15 km na zachód Monte Titano (749 m. n.p.m.) Mała osada okazała się zbyt biedna i zbyt daleko położona, by stać się godną rzymskiej uwagi, także Marinus, który został kanonizowany, mógł powiedzieć na łożu śmierci swoim towarzyszom "zostawiam was wolnymi".  Żyjącej tu wspólnocie udało się zachować swój status dzięki szczęściu, sprytnym sojuszom oraz hartowi ducha. Niepodległość potwierdziło kilku papieży, a republikański przywódca Giuseppe Garibaldi, po znalezieniu schronienia w San Marino w czasie wojen o zjednoczenie Włoch, nie nalegał na włączenie tego niewielkiego terenu do Włoch, które współcześnie otaczają San Marino.
Pocztówkę z tego magicznego zakątka świata otrzymałam od Moniek <3. Na turystycznej pocztówce widnieje wzgórze Monte Titano, a na nim osadzone nad miastem znajdują się trzy średniowieczne fortece, tzw. Trzy Wieże. Najstarszą z nich jest twierdza La Rocca o Guaita, jeden z ważniejszych zabytków San Marino - służący niegdyś jako więzienie, a wzniesiony w XI w. Pozostałe twierdze to La Cesta o Fratta (znajdują się w niej zbiory starej broni) oraz Montale.
English: I`ve just recived a reall treasure. Moniek sent me greetings from travel to San Marino. This little country surrounded by Italy is a first Republic in the world. On the card you can see it`s UNESCO site Mount Titano with three castles from Middle Ages, called Three Towers: La Rocca Guaita, La Cesra o Fratta and Montale.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz