poniedziałek, 12 maja 2014

Ciepły wiatr od morza

Nie mam ostatnio zupełnie czasu na bloga, choć może powinnam go znaleźć, bo zawsze przelanie mych chaotycznych myśli na ten wirtualny papier pozwalało mi przeanalizować kilka spraw. W domu mamy lekką nagonkę, bo do ogarnięcia jest tyle spraw, że szkoda gadać: sprzątanie na szeroką skalę, jakieś sprawy prawno-organizacyjne, wspólnota. Do tego dochodzą studia, gdzie na całe szczęście wiele mam już za sobą. Przede mną za to dokończenie pracy licencjackiej, dwa egzaminy oraz przygotowanie przedstawienia teatralnego, a potem już tylko obrona. Nie mogę już nawet napisać, że chciałabym uciec... chciałabym to po prostu zakończyć i mieć wszystko z głowy, a jak to ja odkładam tylko na później. Robią się kolejne zaległości i tak „w koło Macieju”. No i tak w związku z tymi zaległościami chciałam się pochwalić nowym, choć nie nowym (bo czekającym na dodanie zbyt długo) krajem. Pocztówki z Algierii przysłał mi Mohamed w niemal półrocznym odstępie czasu. Tak więc choć pierwsza nie była niespodzianką, druga okazała się totalnym zaskoczeniem, ale za to jakże miłym.
Algieria to republika o charakterze islamskim, znajdująca się w północnej części Afryki nad Morzem Śródziemnym, której większą część pokrywają pustynie i półpustynie wchodzące w skład Sahary. W języku arabskim nazwą właściwą państwa jest Al-Dżazari, co oznacza „wyspy”, a pochodzi od wysepek położonych u wybrzeża stolicy kraju Algieru. To czwarte co do wielkości państwo na świecie stanowi prawdziwą siłę na kontynencie, dzięki największej w regionie armii oraz korzystnym traktatom międzynarodowym. Mimo swych muzułmańskich korzeni, Algieria to być może najbardziej tolerancyjne muzułmańskie państwo w regionie, kobiety mogą się tu nie tylko kształcić, ale również domagać się rozwodu, przejąc opiekę nad dziećmi, a także dziedziczyć, a co być może ważniejsze uczestniczyć w życiu politycznym swego kraju. Świadczą o tym liczby otóż w 2007 roku 60% sędziów stanowiły właśnie kobiety! Sytuacja ta wynika być może z faktu, iż w roku 1962 Algierczycy wywalczyli niepodległość, aby to jednak osiągnąć do walki ramię w ramię stanęli zarówno mężczyźni jak i kobiety.

English: A spare moment and so much to do, but I decidec that first of all I will share with you my new (but not so new) country. Algeria is an Democratic Republic located in nothr Africa and in the Mediterranea. About 4/5 of country area are covered by deserts that are part of Sahara Desert. Algeria is the bigest and strongest country in the region. Although it is muslim, womens have many privilages – they cal learn, work, take part in political life, even divorce and take care of they children after divorce. Maybe this situation is based on the fact that in 1962 women were fighting with men to retrive the independence of the country.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz