sobota, 9 czerwca 2012

Ukraine - Saint-Sophia Cathedral and Related Monastic Buildings, Kiev-Pechersk Lavra

W ramach podsumowania dzisiejszego dnia Pieczerska Ławra w Kijowie. Kartka leży gotowa do dodania od dnia nadejścia tj. 30 kwietnia, ale jak zwykle u mnie przysypała ją masa papierów. Teraz bezpiecznie wyląduje w pudełku, wraz z innymi opisanymi już pocztówkami. 
Widokówkę z photoFabrique przysłała mi Galyna (Gayl), mieszkająca w Kojowie i oglądająca ten widoczek na co-dzień  ze swojego okna. Obecnie wieża cerkwi znajduje się w renowacji, jestem jednak pewna, że po niej będzie jeszcze piękniejsza. 
 Widoczna na kartce wieża to element prawosławnego klasztoru w Kijowie, siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Historia świątyni sięga połowy XI wieku, kiedy do Kijowa przybyli fundatorzy ławry i inicjatorzy ruchu monastycznego na Rusi – mnich Antoni, i Teodozjusz. Pierwszy monaster powstał na naddnieprzańskich stokach – w pieczarach, od których pochodzi nazwa klasztoru. Już w XII wieku klasztor był uważany za miejsce cudowne i oczyszczające z grzechów. Rozwijało się tu również dziejopisarstwo, powstała tu m.in. Powiest' wriemiennych lat (Powieść doroczna) zwana również Latopisem Nestora, pierwsza kronika ruska.W 1990 r. Ławra Pieczerska została zapisana wraz z Soborem Mądrości Bożej (Sofijskim) na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

ENGLISH: From Unesco site -> Designed to rival Hagia Sophia in Constantinople, Kiev's Saint-Sophia Cathedral symbolizes the 'new Constantinople', capital of the Christian principality of Kiev, which was created in the 11th century in a region evangelized after the baptism of St Vladimir in 988. The spiritual and intellectual influence of Kiev-Pechersk Lavra contributed to the spread of Orthodox thought and the Orthodox faith in the Russian world from the 17th to the 19th century.

 

1 komentarz:

  1. Świetne ujęcie z tymi ptakami. A znaczek rewelacja- a rzadko przyglądam się znaczkom.

    OdpowiedzUsuń